Polițiștii fac apel la public pentru a ajuta la găsirea unui cioban care a dispărut de la o stână din județul Harghita, începând cu data de 23 aprilie.
Până în prezent, nu au fost obținute informații despre locul în care se află ciobanul dispărut.
Un cioban în vârstă de 57 de ani de la o stână din comuna Lăzarea este căutat de Poliția Rurală din Gheorgheni, conform unui comunicat emis de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Harghita.
Proprietarul stânei a raportat dispariția bărbatului la 4 mai, deși ultima dată a fost văzut cu două săptămâni mai devreme, în data de 23 aprilie. IPJ Harghita face un apel către oricine poate oferi informații cu privire la această dispariție să contacteze autoritățile.
Citește și Sunt nocive lămpile UV folosite la uscarea unghiilor cu gel?
„La data de 23 aprilie, Mezei Eugen, în vârstă de 57 de ani şi domiciliat în Tulghes, a părăsit stâna de pe raza comunei Lăzarea şi nu a mai fost văzut de atunci. În urma verificărilor, poliţiştii au aflat că Mezei Eugen a fost cioban la stână timp de aproximativ trei ani şi că ultima dată a fost văzut de proprietarul stânei în data de 23 aprilie 2023. Semnalmentele sale sunt următoarele: înălţime aproximativ 1,65 m, 65 kg, păr scurt brunet, un singur ochi de culoare căprui, iar celălalt ochi de culoare cenuşie, ghete culoare neagră, pantaloni de stofă culoare maro închis, un pulover gri închis„, se arată în informarea IPJ Harghita.
Persoanele care au informaţii despre persoana dispărută sunt rugate să apeleze numărul de urgenţă 112 ori să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie.
Dacă ți-a plăcut articolul, distribuie-l și prietenilor tăi și urmărește pagina Uups pe Facebook.
Horoscop pentru toată luna MAI. Care sunt nativii cei mai favorizați de astre